JAK ŁOWIĆ KARPIE ZGODNIE ZE STANDARDAMI KARPIOWANIA

Jak łowić karpie – od czego zacząć karpiowanie?

Karpiowanie – łowienie karpi, to jedna z metod wędkarskich. Można nawet śmiało powiedzieć, że pod pojęciem wędkarstwa karpiowego kryje się cała filozofia i strategia – jak łowić karpie. 

W moim artykule postaram się zaznajomić Was z jakże ostatnio popularnym tematem karpiowania, odpowiem – co to jest zestaw na karpia i doradzę jak łowić karpie przestrzegając podstawowych zasad wędkarstwa karpiowego.

Jak łowić karpie – podstawowe standardy wszystkich karpiarzy.

Główną i fundamentalną zasadą karpiarza jest uszanowanie złowionej ryby. Karpiarz – to wędkarz, który każdego złowionego karpia odhacza i zwraca mu wolność – wypuszcza z powrotem do wody. W wędkarstwie karpiowym najistotniejszą wartość przedstawia polowanie na karpia. Jaka metoda na karpia jest najlepsza, na co bierze karp, sprawdzone przynęty na karpia – to wiodące kalkulacje przed każdą wyprawą na ryby. Przewodnimi akcjami dla prawdziwego karpiarz są: kilkugodzinna albo nawet kilku dniowa zasiadka, moment brania karpia, szaleńcza walka podczas holowania złowionej ryby, odjazdy ze szpuli. Złowiony karp jest ważony i mierzony, może zostać uwieczniony na zdjęciach lub filmach i wraca do wody. Nawet jeśli zachodzi potrzeba przetrzymania złowionej ryby, to odbywa się to w humanitarnych warunkach. Karp jest zawsze wyciągany z wody przy użyciu podbieraka i odhaczany ze szczególną ostrożnością.

Jak złowić karpia – dlaczego właśnie karp?

Łowić karpie i jedynie karpie pragnie coraz liczniejsze grono wędkarzy. Dlaczego właśnie wyłącznie karp cieszy się tak ogromną estymą?

Karp to bojowa i energiczna ryba szeroko rozpowszechniona w Polsce. Wybierając karpiarstwo jako swoje zamiłowanie, nie musimy jechać do Szwecji czy gdziekolwiek poza granice kraju, aby poczuć adrenalinę walcząc z ryba na haczyku. Łowienie dużych karpi pozwala nam zaspokoić zew łowcy i dostarcza potężnych, niesamowitych przeżyć. Filmiki z karpiowej zasiadki, moment brania karpia czy te, uwieczniające holowanie olbrzymich okazów ogląda się, jak trzymające w napięciu filmy akcji. 

Jak łowić karpie – dlaczego należy wypuścić złapanego karpia?

Możliwość złowienia naprawdę dużego karpia w obecnych czasach jest oczywistą zasługą karpiarzy. Podstawowa zasada w wędkarstwie karpiowym – łowienie i wypuszczenie karpi, zapewnia kolejnym miłośnikom “moczenia kija” sposobność połowu dorodnych i zachwycających ryb.

Polskie wody są regularnie zarybiane karpiem przez Polski Związek Wędkarski, ale znaczna część ryb jest na poczekaniu poławiana przez wędkarzy i zwykle kończy na stole.Tylko najbardziej przebiegłe karpie zdołają osiągnąć ponad 10- kilogramową wagę. W krajowych, naturalnych zbiornikach wodnych ikra karpia nie ma możliwości uchowania się z powodu niewystarczającej temperatury wody. Jeżeli najokazalsze karpie zostaną odłowione, to ich populacja w prawdziwym, dzikim środowisku będzie katastrofalnie nikła, a nawet można powiedzieć symboliczna. 

Wędkarstwo karpiowe – wyposażenie do łowienia karpi.

Do łowienia karpi nie potrzebujemy sprzętu za kolosalne pieniądze. Z pewnością trzeba dokonać inwestycji, jeśli pragniemy specjalistycznie i fachowo łowić karpie na mało znanych najdzikszych łowiskach. Jeśli jednak karpiowanie będzie dla nas raczej wędkowaniem sezonowym, to by łowić potrzebujemy wyposażyć się w podstawowy zestaw gruntowy na karpia. W skład zestawu na karpia z gruntu wchodzą:

  • wytrzymała wędka,
  • kołowrotek,
  • żyłka,
  • haczyk,
  • ciężarki,
  • podbierak,
  • mata karpiowa,
  • worek karpiowy,
  • uznaniowo – waga, miarka wędkarska.

Nie ulega wątpliwości, że podczas przygotowań do łowienia karpi, obowiązkowo powinniśmy wyekwipować się w wysokiej klasy zanęty na karpia i oczywiście przynęty na karpia.

Podczas karpiowania warto używać pokarmu do nęcenia karpia. Zanęta na karpia doskonale sprawdzi się w naturalnych zbiornikach wodnych, gdy zależy nam na szybkim przyciągnięciu ryb i utrzymaniu ich w łowisku.

Jak karpiować – podsumowanie.

Karpiowanie to sposób wędkowania, który uosabia filozofię czerpania radości z samego wędkowania. Końcowy efekt, czyli złowiony olbrzymi karp jest ważnym elementem wędkarstwa karpiowego, ale równie priorytetowa jest strategia –  jak złowić karpia.

JAK ŁOWIĆ KARPIE ZGODNIE ZE STANDARDAMI KARPIOWANIA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry