Strażacy to jedna z grup społecznych, która cieszy się największym zaufaniem społeczeństwa. To oni czuwają nad bezpieczeństwem ludzi, a przede wszystkim w trudnych dla nich sytuacjach pomagają walczyć z żywiołem. Nasuwa się jednak pytanie: Jaka jest praca strażaka? Odpowiedź na to pytanie w poniższym artykule.
Praca strażaka. Czym zajmuje się strażak?
Nikomu nie trzeba zapewne przypominać, jakie zadania wykonuje strażak i z czym wiąże się dany zawód. Nie wszyscy jednak wiedzą jak wygląda praca strażaka. Oprócz tego, że gasi on pożary, to także walczy z żywiołami takie jak powódź, a także ratuje ludzkie życie w przypadku wypadku samochodowego, gdy, aby wyjąć poszkodowanego należy za pomocą specjalistycznych sprzętów rozciąć samochód. Wiele osób uważa, że jedynym zadaniem strażaka jest gaszenie pożarów, ale tak nie jest, on robi znacznie więcej. Strażak to ktoś, kto oprócz gaszenia pożarów musi je odnaleźć i wyeliminować potencjalne zagrożenia.
Strażacy wykonują i planują ewakuację ludzi lub zwierząt z budynków zagrożonych pożarem. Ich pomoc jest również potrzebna przy zabezpieczaniu miejsc wypadków i uszczelnianiu miejsc wycieków w zbiornikach i cysternach. Oczywiście zajmują się również remizą, sprzątają, utrzymują porządek, konserwują sprzęt, opiekują się wozami strażackimi. Często pomagają też strażacy, nawet jeśli nie jest to ich odpowiedzialność. Dotyczy to zwłaszcza ochotniczych straży pożarnych zlokalizowanych w małych miejscowościach lub wsiach.
Praca strażaka a przygotowanie psychiczne
Należy zaznaczyć, że nie raz nawet sami strażacy potrzebują pomocy innych form jak dźwig towarowy, by móc pomóc osobom w potrzebie. Pokazuje to, że w niektórych sytuacjach nawet strażacy są bezradni i potrzebują pomocy innych służb.
Oprócz zdrowia psychicznego ważna jest również sprawność fizyczna. Sam mundur jest ciężki, należy doliczyć także wąż strażacki, musi biec, poruszać się, dostać się do budynku, właściwie za każdym razem z narażeniem życia. Jest to oczywiście integralna część zawodu, choć nie każdy może sobie z tym poradzić. Wyjazdów na akcje nie da się zaplanować. Niejednokrotnie mogą wypadać w czasie imprez, zmęczenia czy innych obowiązków, praca ta wymaga jednak poświęcenia.
Ile godzin pracują strażacy?
Zmiany w harmonogramach służb zakładają zmianę całodobową w jednostce organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej, po której następuje 48-godzinny dyżur oraz dodatkowa 24-godzinna przerwa po 9 rzeczywistych kolejnych służbach, zamiast zmiany dziesiątej. Przeciętny tygodniowy czas służby strażaków w przyjętym okresie rozliczeniowym, nieprzekraczającym 6 miesięcy nie może przekraczać 40 godzin.
Tygodniowe godziny służby strażaków w szkole, szkoleniu lub nauce są określone w programie nauczania. Strażak pracuje w systemie zmianowym – 24 godziny pracy, 48 godzin wypoczynku. W związku z tym wymagana jest praca w niedzielę, święta oraz wolne soboty. W ciągu 24 – godzinnego czasu pracy można wyróżnić trzy okresy. Pierwsze 8 godzin przeznacza się na ćwiczenia, szkolenia oraz konserwację sprzętu. Należy do tego doliczyć pilne bądź nagłe wyjazdy na akcje.
Praca strażaka – czy warto?
Należy zatem stwierdzić, że praca strażaka to nie tylko prezentacja w mundurze, ale przede wszystkim ciężka praca, która wymaga poświęceń. Ciężkość w pracy to nie tylko wymagania fizyczne, ale i psychiczna odporność na pracę pod presją czasu i w ciężkich warunkach, widok, który nie raz „mrozi krew w żyłach”.