Zjazd awaryjny windy podczas pożaru – co należy wiedzieć?

Codziennie windami osobowymi podróżują miliony osób w Polsce. Z tego też powodu dźwigi osobowe objęte są licznymi, uaktualnianymi normami bezpieczeństwa. Aby zapewnić użytkownikom jeszcze większy komfort, producenci zaprojektowali również zjazd awaryjny windy. 

Jak pokazują badania jedną z najbardziej stresujących sytuacji, jakiej się obawiamy jest spowodowane awarią lub brakiem prądu zatrzaśnięcie. I choć sytuacje te zdarzają się bardzo rzadko, ten kto miał wątpliwą przyjemność przebywać przez dłuższy czas w zamkniętej windzie, mówi o ogromnym stresie i lęku, który pozostaje  na dłużej. Jak zatem radzić sobie w przypadku awarii windy? Jak wydostać się z zaciętej windy?  Koniecznie przeczytaj poniższe wskazówki, aby  zachować spokój i opanowanie w razie wystąpienia tej jakże trudnej sytuacji.

Jak wydostać się z zaciętej windy?

To pytanie z pewnością zadaje sobie każda osoba, która obawia się utknięcia w windzie. Przede wszystkim należy zachować spokój i opanowanie. W żadnym wypadku nie należy również podejmować samodzielnych prób wydostania się z dźwigu. Takie działania mogą zagrozić naszemu życiu i zdrowiu. Co zatem robić?

Wezwij pomoc

Przede wszystkim skorzystaj z panelu sterowania windy obecnego w każdej kabinie. Odszukaj przycisk ALARM i naciśnij. Przycisk alarmowy włączy sygnał dźwiękowy sygnalizujący awarie windy. W nowoczesnych urządzeniach dodatkowo przytrzymany przycisk alarmowy umożliwia bezpośrednie połączenie z operatorem. Warto pamiętać, że serwis wind osobowych oraz winda towarowa mogą być serwisowane przez całą dobe, więc w każdej chwili, niezależnie od pory, w której przydarzy się awaria, możesz liczyć na pomoc fachowców. Jeśli jednak masz do czynienia z windami starszej generacji, na panelu sterowania znajdziesz naklejkę z listą telefonów alarmowych, a następnie skontaktuj się telefonicznie z serwisem.

Zachowaj spokój

Po skontaktowaniu się z pomocą techniczną zachowaj spokój. Nie próbuj samodzielnie otworzyć dźwigu. Pamiętaj też, że kabina jest odpowiednio wentylowana, dlatego w pomieszczeniu nie zabraknie powietrza.    

Zaczekaj na pomoc

Jedynym skutecznym i w pełni bezpiecznym sposobem wydostania się z windy jest zaczekanie na pomoc fachowców. Firmy dźwigowe, które w ramach świadczonych usług oferują również serwis wind, zatrudniają wysoko przeszkolone i wykwalifikowane osoby posiadające wiedzę w zakresie procedury awaryjnego uwolnienia pasażerów. Uruchomienie zatrzaśniętej windy najczęściej odbywa się poprzez:  samohamowność wciągarek windy, ręczne luzowanie hamulca, a także poprzez zjazd awaryjny windy.

Czy windy mają zasilanie awaryjne?

Pozostając w temacie zjazdu awaryjnego można zadać sobie pytanie, czy windy mają zasilanie awaryjne?

Oczywiście, że tak. Aby zapewnić pasażerom komfort przemieszczania się windą, na wypadek awarii prądu, dźwig osobowy posiada dodatkowe zasilanie awaryjne umożliwiające dojazd kabiny do najbliższego przystanku i bezpieczne wysadzenie pasażerów. Zasilanie awaryjne zapewnia oświetlenie awaryjne w kabinie i umożliwia utrzymanie czynnego systemu informacji głosowej.

Zjazd awaryjny windy podczas pożaru – co należy wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry