Co robić w czasie pożaru przed przyjazdem straży pożarnej?

Wiele osób znalazły się już przynajmniej raz w życiu w sytuacji zagrożenia. Te osoby są świadome, że człowiek nie do końca zachowuje się racjonalnie i w dużym stopniu wpływają na niego emocje. Taką sytuacja jest właśnie pożar. Materiały w naszym domy czy miejscu pracy to materiały palne, które po rozprzestrzenieniu się pożaru wydzielają dużą ilość dymu która utrudnia widzenie. Pierwszym krokiem powinno być wezwanie straży pożarnej ale co robić przed jej przybyciem? 

Czynności jakie należy wykonać przed przyjazdem jednostki

W pierwszej kolejności skoncentrujmy się na bezpieczeństwie swoim oraz osób przebywających w około. Jak najszybciej zadzwońmy na straż pożarną by wezwać pomoc. Nie możemy polegać na innych osobach, więc upewnimy się, że straż została wezwana. Jeśli mówiły tutaj o pożarze który jest już mocno rozprzestrzeniony na nic nie zdadzą się gaśnice małej pojemności i należy się skoncentrować na ewakuacji naszej oraz osób mieszkających czy pracujących obok.

Inną sytuacją jest mały pożar który dopiero wybuchł. W takim wypadku mamy duże szanse by go ugasić. W zależności od gaszonego przedmiotu czy materiały powinniśmy zastosować odpowiedni typ gaśnicy. W wielu przypadkach sprawdzi się najpopularniejsza z gaśnic czyli gaśnica proszkowa. Jednak czasem gaśnica proszkowa może narobić więcej szkody niż pożytku. Jeśli pożar jest naprawdę mały woda może sprawdzić się lepiej niż gaśnice proszkowe. Gaśnica proszkowa przy akcji gaśniczej wyrzuca proszek gaśniczy pod dużym ciśnieniem, co sprawia konieczność jego sprzątnięcia co może okazać się nie takie proste. W sklepach możemy znaleźć gaśnice proszkowe 2kg 4kg 12kg a nawet agregaty gaśnice 25kg. Czym większa ilość proszku gaśniczego tym dłuższy czas gaszenia a co za tym idzie większa skuteczność.

Jeśli mamy koc gaśnicy może on poprzez odcięcie tlenu bardzo szybko ugasić pożar. Jednak taki koc jest dosyć ciężki i przez bardzo bliski kontakt z ogniem musimy uważać na poparzenia skóry.

W jakim czasie przyjeżdża powiatowa straż pożarna?

W pierwszej kolejności zgłoszenie tafia do dyspozytora. Dyspozytor jest odpowiedzialny za rozdzielenie konkretnych grup gaszących na obiekty które wymagają interwencji. Jeśli nie ma w danym momencie wolnych jednostek wymagany jest kontakt z innymi jednostkami straży pożarnej z innym miejscowości. Wtedy czas oczekiwania może ulec wydłużeniu ze względu na dłuższy dojazd. Najczęściej straż pożarna przyjeżdża do 15 minut od momentu zgłoszenia. Jeśli mówiły o mieście ten czas będzie krótszy niż na prowincji. Podsumowując kiedy wybuchnie pożar zachowajmy zimną krew i podstrajamy w pierwszej kolejności zadbać o siebie i innych ludzi.

Co robić w czasie pożaru przed przyjazdem straży pożarnej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry