Kiedy wybrać windę? Sprawdzamy za i przeciw instalacji windy

winda przemysłowa-

Na rynku znajdziemy wile typów wind, najczęściej windy instalowane są w budynkach gdzie wiele osób musiało by korzystać ze schodów, lub w budynkach magazynowych, gdzie transport po schodach był by znacząc utrudniony. W artykule opiszemy kiedy warto i kiedy nie warto decydować się na instalacje windy zarówno osobowej jaki i towarowej.

Ile kosztuje winda?

Ceny wind zaczynają się już od kilkunastu tysięcy złotych. W pierwszym roku powinniśmy wykonać projekt. Jeśli jest to mała winda do transportu książek, czy jedzenia możemy zlecić taki projekt firmie instalującej windy. Natomiast w cięższych windach wskazany jest kontakt z profesjonalnym biurem projektowym. W pierwszej fazie projektuje się szyb windowy, a następnie bo zakończeniu budowy dobiera się windę do naszych oczekiwań i potrzeb. Czym większa przestrzeń ładunkowa tym droższa winda, wynika to z ilości potrzebnego materiału do wykonania windy.

Nie zawsze możemy określić całkowity koszt instalacji wind, ponieważ wchodzi zbyt wiele czynników, które mogą wpłynąć na cenę końcową instalacji windy. By sprawdzić cenę windy powinniśmy wybrać model, który nam wstępnie odpowiada, następnie dobrać wyposażenie dodatkowe, wtedy będzie można określić przybliżony koszt danego dźwigu. Bez wątpienia jednym z minusów wind są ich ceny zakupu, następnie serwisowania i części zamiennych. Powinniśmy już podczas wstępnych kalkulacji uwzględnić te koszty.

Zalety dźwigów osobowych i towarowych

Winda ma wiele zalet. Jedną z kluczowych jest przyśpieszenie pracy i oszczędność czasu winda umożliwia nam transport kilkanaście poziomów nawet w kilkanaście sekund. Jeśli policzymy sobie codzienną czynność, możemy zaoszczędzić mnóstwo czasu. Następną zaleta jest transport towarów, kiedy mamy zainstalowaną windę osobową, możemy nią przewozić, również towary o mniejszych gabarytach. W dzisiejszych czasach ludzie cenią sobie prestiż, instalacja windy znacząco zwiększa prestiż budynku, dzięki temu możemy łatwiej znaleźć najemcę.

Windy są również sporym udogodnieniem dla osób niepełnosprawnych, dzięki nim mogą one swobodnie przemieszczać się po różnych kondygnacjach budynku.

Wady wind

Największą wadą windy są koszty początkowe związane z jej instalacją i zakupem później dochodzą koszty serwisowania jednak nie są to duże koszty, porównując je do kosztów początkowych. Instalacja wind również zwiększa nam koszty związane z monitorowanie windy i bezpieczeństwa. W szybie windowym potrzebna jest kontrola systemem pożarowym .W szybach windowych najczęściej instalowane są systemy zasysania dym. Dodatkowo windę i jej sterowania należy uwzględnić w scenariuszu pożarowym co jest dodatkowym kosztem pracą.

Podsumowując windy posiadają mnóstwo zalet, dzięki nim możemy oszczędzić wiele czasu oraz transportować osoby niepełnosprawne bez dodatkowej opieki. Firmy coraz częściej zatrudniają osoby niepełnosprawne, więc winda w budynku biurowym w dzisiejszych czasach to prawie konieczność. Oczywiście windy posiadają też wady, jedną z nich jest koszt zakupu oraz serwisu. Dodatkowo powinniśmy mieć stałe połączenie w razie awarii dźwigu, by po utknięciu pasażerów w dźwigu w ciągu kilku minut móc pomóc im uwolnić się.

Kiedy wybrać windę? Sprawdzamy za i przeciw instalacji windy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry