Alarm przewodowy czy bezprzewodowy- co wybrać?

W ostatnich latach można zaobserwować gwałtowne zapotrzebowanie na bezprzewodowe i przewodowe systemy alarmowe do domów prywatnych. Bez wątpienia do takiego stanu rzeczy przyczynił się fakt, iż alarm jest skutecznym narzędziem w ochronie rodziny przed potencjalnymi włamaniami i innymi niebezpieczeństwami. 

Z niedawno przeprowadzonych badań wynika, że domy bez systemów bezpieczeństwa są 3 razy bardziej narażone na kradzież. Z pewnością, gdy włamywacz próbuje dostać się na teren nieruchomości – zainstalowane systemy bezpieczeństwa takie jak m.in.: kamera, czujki, syrena sygnalizacyjna mogą sprawnie pokrzyżować jego plany.   

Systemy zabezpieczeń alarmowych

Firmy ochroniarskie oferują firmom i osobom prywatnym wiele pakietów bezpieczeństwa. Poziom ochrony technicznej można dostosować między innymi – do konkretnych potrzeb czy też rodzaju mienia, które ma być chronione, ale zasadniczo do wyboru mamy 2 rodzaje systemów bezpieczeństwa: 

  • system alarmowy bezprzewodowy,
  • system alarmowy przewodowy.

Przed podjęciem decyzji o zakupie alarmu do domu, dobrym pomysłem jest zrozumienie korzyści płynących z każdego z nich.

Jak działają przewodowe i bezprzewodowe systemy alarmowe w domu?

Oba wymienione systemy opierają się na czujkach zainstalowanych w strategicznych punktach domu, takich jak np.: drzwi i okna, a także w korytarzach i innych miejscach o dużym natężeniu ruchu. Czujki potrafią wykryć, kiedy ktoś próbuje otworzyć drzwi lub okna i porusza się po naszym domu. Jak sama nazwa wskazuje – przewodowy system ochrony domu opiera się na kablach oplatających pomieszczenia. Systemy bezprzewodowe, do komunikacji wykorzystują natomiast fale radiowe.

Gdy alarm jest uzbrojony, podczas próby włamania – czujki uruchomią sygnał dźwiękowy i świetlny, dzięki którym, domownicy zostają poinformowani o istniejącym zagrożeniu. Chociaż oba systemy alarmowe opierają swe działanie na czujnikach, jest kilka rzeczy, które odróżniają te dwa układy bezpieczeństwa w domu. Dodatkowo możemy wybrać usługę ochrona mienia Zgierz dzięki której będziemy czuli się jeszcze bezpieczniej.

Systemy alarmowe przewodowe i bezprzewodowe

W praktyce, przewodowe i bezprzewodowe systemy alarmowe nie konkurują ze sobą. Oba systemy oferują te same typy alertów, a ich reakcje na zagrożenie są podobne lub nawet identyczne. Tylko instalacja alarmów jest zupełnie inna. Podczas gdy istniejące budynki z reguły wyposaża się w bezprzewodowe systemy alarmowe, to układ łączy montuje się zazwyczaj w nowych lub remontowanych domach, bo na tym etapie można zaplanować rozkład kabli w ścianach bez konieczności ich rozkuwania.

Bezprzewodowe systemy alarmowe są polecane do domów i mieszkań, bo mogą być szybko i czysto zainstalowane przez firmę, która świadczy usługi w zakresie projektowania i montażu systemów technicznej ochrony mienia. Należy mieć również na uwadze fakt, że systemy bezprzewodowe można zabrać ze sobą podczas przeprowadzki. Dodatkowo, z racji tego, że są zasilane bateriami, można je instalować w miejscach bez dostępu do instalacji elektrycznej. 

Podsumowanie:

Na zakończenie warto zauważyć, że nie da się obiektywnie wskazać, który alarm jest „najlepszy”. Ostatecznie wszystko sprowadza się do rodzaju nieruchomości i oczekiwań wobec poziomu zabezpieczeń. Jeśli mamy na własność dużą posiadłość i szukamy stałego, niewymagającego konserwacji alarmu, być może system przewodowy jest właśnie dla nas odpowiedni. 

Jeśli zaś cenimy elastyczność i łatwą instalację – alarm bezprzewodowy może być właściwym wyborem. Warto pamiętać, że jeśli potrzebujemy pomocy w podjęciu decyzji, który system alarmowy  jest odpowiedni dla naszego domu – należy skontaktować się z ekspertami z Agencji Ochrony. 

Alarm przewodowy czy bezprzewodowy- co wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry