Jakie są rodzaje straży?

Straż to formacja, która czuwa nad bezpieczeństwem danego terytorium. Dzięki niej zachowane są wszelkie środki bezpieczeństwa, by każdy zamieszkujący dany teren mógł czuć się bezpiecznie. Jakie, więc są zatem rodzaje straży? Jest ich dużo. Zajmują się one różnymi działaniami i czuwają nad porządkiem na danym terytorium. Zostaną one opisane poniżej.

Rodzaje straży

         Pierwszym rodzajem straży jest straż bezpieczeństwa. Została ona powołana w czasie powstania listopadowego. Swojego czasu zrzeszała około 15 tys. osób. Jak sama nazwa wskazuje, jej celem było zapewnienie bezpieczeństwa i porządku.

         Straż miejska natomiast jest to jednostka, której zadaniem było utrzymanie porządku w określonym terytorium, gdzie nie miała zasięgu władza centralna. Mogła występować także straż wiejska (gdy była zlokalizowana w obrębie wsi).

         Straż graniczna została, bowiem powołana do ochrony granic. Jest powoływana także do ochrony ruchu na granicy państwa.

         Straż grobowa czuwa nad grobem mającego zmartwychwstać Jezusa w czasie od Wielkiego Piątku do Niedzieli Wielkanocnej. Tradycja ta zapoczątkowana została w kościele katolickim.

         Straż leśna, jak sama nazwa wskazuje działa na terenie lasów państwowych. Ich zadaniem jest kierowanie działaniami prowadzonymi w lesie, a także egzekwowanie wykroczeń na tych terenach. Straż Łowiecka zaś zajmuje się ochroną przyrody, a także zwierząt. Straż parku krajobrazowego ma za zadanie sprawować kontrolę na terenie parku krajobrazowego, a straż parku narodowego w obrębie parków narodowych.

         Straż ludowa to straż utworzona w czasie powstania wielkopolskiego w celu zabezpieczenia przez atakami Niemców. Działała w mniejszych grupach, które były odpowiedzialne za porządek na swoich terytoriach w obrębie danego województwa. Straż marszałkowska to instytucja powołana do ochrony Sejmu i Senatu.

         Straż mazurska to kolejna z rodzajów straży. Jest to tajna organizacja, która odpowiedzialna była za bezpieczeństwo na Warmii i Mazurach w czasie plebiscytów, a także była odpowiedzialna za likwidacje nielegalnych wieców czy innych spotkań na tych terenach.

         Straże obywatelskie to formowane w pewnym czasie (lata 1918-1920) instytucje, które dobrowolnie zrzeszały osoby do ochrony takich linii komunikacyjnych jak mosty, tunele czy budynki stacyjne.

Straż Ochrony Kolei, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie sprawowanie porządku na kolei, a także kontrolę i sprawowanie przepisów, które mają zastosowanie na terytorium obiektów kolejowych.

Straż pożarna to kolejna bardzo ważna formacja straży, która pomaga w walce z żywiołem. W skład tej straży wchodzą Ochotnicza Straż Pożarna, Państwowa Straż Pożarna i Wojskowa Straż Pożarna.

Straż praw ma za zadanie działać pod przewodnictwem króla. W dzisiejszych czasach nie funkcjonuje. Straż przednia to straż zajmująca się wychowaniem patriotycznym, zaś straż tylnia, zwana ariergardą to oddział, który szedł za oddziałami taktycznymi.

Kolejnymi rodzajami straży jest straż rybacka. Skupia się na kontrolowaniu przestrzegania ustawy o rybołówstwie śródlądowym. Straż Wybrzeża Stanów Zjednoczonych zaś to obrona narodowa, w tym bezpieczeństwo morskie.

Rodzaje straży – co więcej warto wiedzieć

Rodzajów straży jest naprawdę dużo. Jednak jeden jej rodzaj nie poradziłby sobie z niebezpieczeństwami, które mogą czyhać na obywateli. Powyżej wymienione rodzaje straży są tymi, które zostały utworzone przez inne instytucje, a nawet Sejm RP. W obrębie miast działają także różnego rodzaju agencje np. agencja ochrony Bydgoszcz, która oferuje ochronę fizyczną mienia, osób czy obiektów.

Firmy te są szczególnie przydatne w przypadku ochrony innych form, składów czy obiektów budowlanych. Najczęściej z ich usług korzystają firmy (np. umieszczone w biurowcach), by zabezpieczyć się przed nieuprawnionymi osobami, które mogą wejść do danego Biura i wykraść cenne rzeczy bądź informacje. Zatem należy stwierdzić, że jest to ochrona nie tylko bezpieczeństwa fizycznego osób, a także bezpieczeństwa obiektów czy mienia.  

Jakie są rodzaje straży?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry