Ile zarabia strażak? OSP PSP czy na emeryturze…

Praca w nieprzewidywalnych warunkach, adrenalina oraz walka z czasem to tylko kilka czynników, jakie towarzyszą pracy strażaka. Zarobki strażaków nie pierwszy raz budzą spore zainteresowanie. Wyniki wyszukiwania w Internecie wskazują współczynnik największej liczy wyszukiwań, co do zawodu. Świadczy to o zainteresowaniu tym zawodem, a także finansach z nim związanych.

Ile zarabia strażak PSP?

Wynagrodzenie strażaka Państwowej Straży Pożarnej wynosi około 3700 zł brutto. Nie jest to jednak jedyny czynnik warunkujący ich zarobki. Ze względu na pracę w szkodliwych warunkach osoba pracująca na tym stanowisku może liczyć na dodatek do pensji. Zależne jest to jednak od stopnia szkodliwości. Dodatek ten natomiast przyznawany jest w wysokości 5% przy I stopniu szkodliwości, 10% przy II stopniu, 15% przy III i 20% przy IV stopniu. Kolejnym czynnikiem warunkującym wynagrodzenie jest staż pracy.

Po dwóch latach służby wynagrodzenie strażaka wzrasta o 2%, zaś co każdy kolejny rok o 1%. Trzecim czynnikiem jest dodatek motywacyjny, a także dodatek, który przysługuje mu po przepracowaniu 25 lat. Wynosi on 1500 zł, a po 28 latach i 6 miesiącach 2500 zł miesięcznie. Podsumowując strażak Państwowej Straży Pożarnej po ponad 28 latach pracy, może osiągnąć zarobki w wysokości około 6200 zł brutto. Nie jest to jednak pewna kwota, jaką może otrzymać pracownik straży, gdyż oprócz wyżej wymienionych dodatków, kolejnym dodatkiem jest ten zależny od stopnia. Kwota ta waha się w granicach od 1072 do 1772 zł. 

Ile zarabia strażak zawodowy? Wynagrodzenie strażaka zawodowego nie różni się zbytnio od zarobków strażaków Państwowej Straży Pożarnej jak i Ochotniczej Straży Pożarnej. Mediana zarobków stanowi 3500 zł brutto. Do tych zarobków należy zaliczyć różnego rodzaju dodatki.

Sprawdź artykuł: Jakie są rodzaje straży?

Ile zarabia strażak OSP?

Strażak Ochotniczej Straży Pożarnej zarabia stosunkowo inną kwotę niż strażak Państwowej Straży Pożarnej. Jest to związane z tym, że pracownik straży OSP jest ochotniczym strażakiem. Ich wynagrodzenie liczone jest jako ekwiwalent za udział w działaniach ratowniczych czy szkoleniach. Stawka ta nie może przekraczać 1/175 pracy na etacie. Reguluje to, bowiem ustawa. Można, zatem stwierdzić, że jego wynagrodzenie nie powinno przekraczać 30 zł na godzinę. 

Stawkę tą jednak ustala Rada Gminy na mocy uchwały. Ile zarabia strażak ochotnik? Zazwyczaj jest to kwota rzędu 20 zł. Za udział w szkoleniach płacone są im symboliczne kwoty. Ze względu na to, że w większości przypadków jest to praca dodatkowa, a większość osób zgłaszających do OSP ma jeszcze inną pracę, stawki nie są ukazywane jako pełna kwota, a kwota za godzinę działań gaśniczo – ratowniczych bądź szkoleniowych w tym zakresie.

Ile zarabia strażak na emeryturze?

Różne zawody jak np. strażak czy policjant to zawody, które wiążą się z możliwością wcześniejszego przejścia na emeryturę. Wysokości jej nie można jednak stwierdzić jednoznacznie, gdyż wpływa na to wiele czynników takich jak: ilość przepracowanych lat, stanowisko, a także inne dodatkowe czynniki. Należy zatem stwierdzić, że średnia emerytura wynosi w granicach 3000-4000 zł

Istnieją również odrębne zasady dla osób zatrudnionych w Państwowej Straży Pożarnej w dniu lub około 31 grudnia 2012 roku. W przypadku tych ostatnich emerytury, związane są z 60% podstawą wynagrodzenia od 25 lat w branży. Jeśli ktoś może pochwalić się dłuższym doświadczeniem, powyżej 25 roku życia, dostanie kolejne 3% za każdy dodatkowy rok. Przy wyższym wykształceniu i lepszej pracy emerytury są odpowiednio wyższe.

Ile zarabia strażak? OSP PSP czy na emeryturze…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry