Co robić w razie pożaru? Sprawdzone porady, by ograniczyć straty.

Ogień to zdecydowanie jeden z najgorszych żywiołów. Jest trudny do opanowania, szybko się rozprzestrzenia i niszczy wszystko, co stanie na jego drodze. Bez odpowiedniego zachowania i przygotowania może zabrać nam absolutnie wszystko. Ograniczenie strat będzie zależeć jedynie od naszego trzeźwego umysłu, zimnej krwi, kilku kluczowych nawyków i odpowiedniego sprzętu. W tym artykule opowiem o tym, w jaki sposób przygotować się na nadejście tego żywiołu. Dam wam kilka rad jak zachować się w trakcie pożaru i jak zabezpieczyć swój dom przed niszczycielskim ogniem. 

Jak zabezpieczyć dom przed pożarem? 

Jedną z najlepszych porad, jakie możecie usłyszeć, jest zabezpieczenie się przed nadejściem żywioły w każdy możliwy sposób. Nie bez powodu w dużych zakładach produkcyjnych, biurach i jednostkach publicznych organizowane są szkolenia z zakresu bhp. Bezpieczeństwo i zachowanie ostrożności pozwalają uniknąć nam wielu wypadków, również tych spowodowanych ogniem. Właściwe zabezpieczenie łatwopalnych substancji, schowanie zapałek czy zapalniczki z daleka od dzieci, regularne czyszczenie przewodu kominowego, to tylko nieliczne elementy, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę. Warto również odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w naszym domu znajduje się odpowiedni sprzęt do gaszenia ognia? Sklep ppoż wyposaży nas w odpowiedniego rodzaju gaśnice, apteczki pierwszej pomocy i oznakowania, które warto zaznaczyć w swoim domu. Dobrym pomysłem będzie również sporządzenie własnej instrukcji postępowania w razie pożaru. Nauczenie odpowiedniego zachowania dzieci oraz przećwiczenie sytuacji zagrożenia może pomóc nam uratować to co najcenniejsze – życie. Jeśli więc obawiamy się zagrożenia ze strony ognia, to powinniśmy na każdym piętrze domu mieć przynajmniej jedną gaśnicę, warto również zainwestować w cały system gaśniczy, czujki dymu i czadu, by nawet w nocy podczas snu zostać ostrzeżonym o zagrożeniu. Pamiętajmy, że podczas pożaru często dochodzi do zwarcia instalacji elektrycznej, nie będziemy mieć więc możliwości otworzenia zdalnie bramy garażowej i ucieczki samochodem. Na co jeszcze powinniśmy więc zwrócić uwagę?

Kilka zasad, które może Cię uratować

Zmierzenie się z pożarem w domu jednorodzinnym może kosztować nas bardzo wiele nerwów i zdrowia. Brak odpowiedniego przygotowania może zabrać nam życie. Co więc zrobić w takiej sytuacji. W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Jeśli pożar jest niewielki, możemy próbować sami go ugasić, zdecydowanie jednak zaleca się skorzystanie z pomocy wyspecjalizowanych służb, które pomogą nam rozprawić się z ogniem. Wezwanie straży pożarnej może nastąpić w momencie, gdy znajdziemy się już na zewnątrz w bezpiecznej odległości od zagrożenia. By jednak tak się stało, najpierw powinniśmy zadbać o drogę ucieczki. Pamiętajmy, by w ramach możliwości nie wyskakiwać z piętra przez okno. Jeżeli możemy bezpieczne zejść po schodach, wybierzmy ucieczkę parterem.

Co robić w razie pożaru? Sprawdzone porady, by ograniczyć straty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry