Nikt nie chciałby doznać pożaru domu, jednak niestety pożary powstają. Pewnym ograniczeniem ryzyka pożaru jest systematyczny przegląd instalacji elektrycznej, dobre nawyki związane z wyłączaniem urządzeń elektrycznych podczas nieobecności, zabezpieczenia w postaci czujników i alarmów pożarowych. Niestety coraz częściej ryzyko pożaru zwiększają instalacje fotowoltaiczne nieprofesjonalnie wykonane.
Ryzyka pożaru
Ryzyk zaistnienia pożaru w domu jest całe mnóstwo, często nie przechodzi nam przez myśl, że taka drobnostka jak włączona do gniazda elektrycznego ładowarka telefoniczna może spowodować pożar, a jednak to stosunkowo częsta przyczyna pożaru. Najczęstszą przyczyną pożaru jest zwarcie instalacji elektrycznej. Spowodować mogą je wyładowania atmosferyczne, niesprawna instalacja, niefachowe podłączenie lub przeciążenie sieci w obrębie domu. Coraz częściej również pożary wybuchają w związku z instalacją fotowoltaiczną, co głównie powodują firmy montujące pompy ciepła i panele fotowoltaiczne bez należytego doświadczenia i wiedzy. Ostatni taki przypadek był kiedy instalowane były pompy ciepła Siedlce w województwie mazowieckim.
Czasem powodem jest zaprószenie ognia, czasem zaś nieuwaga związana z pozostawionym garnkiem na palniku gazowym, czy włączonym żelazkiem. Poza nieumyślnymi przypadkami zdarzają się także świadome działania człowieka jak chociażby nieodpowiedzialne ogrzewanie mieszkania otwartym ogniem, czy też pozostawienie gorącego popiołu blisko materiałów łatwopalnym itd. Dużym zagrożeniem jest przetrzymywanie w domu paliwa, jak i posiadanie garażu w bryle domu. O samozapłon nie jest trudno, czego należy mieć świadomość.
Wystarczy iskra
By wywołać pożar wystarczy sekunda, jedna iskra w nieodpowiednim miejscu i czasie. Ilość tworzyw sztucznych i materiałów łatwopalnych jakie są stosowane w przeciętnym wyposażeniu domu powoduje, że nawet najmniejszy pożar może przerodzić się w trudny do ugaszenia. Istotna jest szybka reakcja i wykrycie zagrożenia. Bardzo ważna jest także wiedza na temat minimalizacji pożaru, zduszenia go w zarodku, póki jest to mały pożar. Teoretycznie każdy posiada podstawową wiedzę o tym jak gasić ogień, jednak w praktyce z wiedzą tą bywa różnie. Z pewnością nie można panikować. Kluczowa jest wiedza, gdzie znajdziemy urządzenia gaśnicze, ujęcie wody itp.
Jak się zabezpieczyć?
Jedynego i w stu procentach skutecznego sposobu na uniknięcie pożaru w domu nie ma. Można oczywiście postarać się o zminimalizowanie ryzyka w tym obszarze. Prócz serwisowania instalacji elektrycznej, używania wyłącznie sprawnego sprzętu RTV i AGD, ostrożnego korzystania ze źródeł ciepła można zamontować w domu czujniki dymu, które szybko wykrywają zagrożenie alarmując dźwiękiem i sygnałem. Ponadto pewnym zabezpieczeniem nie tyle przed pożarem co przed jego skutkami są polisy ubezpieczeniowe, dzięki, którym łatwiej jest odnaleźć się w sytuacji pogorzelca. Warto zauważyć, że pożar w domu rozprzestrzenia się błyskawicznie i często działania pożarnicze nie saw stanie uratować domu przed spłonięciem. Jeśli obawiamy się pożaru i mamy ku temu przesłanki warto wyposażyć się w odpowiednie gaśnice rozmieszczone w domu, będące podręczną pomocą w razie wybuchu pożaru.