Sygnały straży pożarnej – jakie są i co oznaczają?

Będące częścią dźwiękowych systemów alarmowych sygnały straży pożarnej ostrzegają mieszkańców przed zagrożeniami. W zależności od długości i częstotliwości mogą informować o różnych przyczynach i niebezpieczeństwach. Zatem co oznaczają syreny straży pożarnej? O tym poniżej.

Ciesząca się największym zaufaniem społecznym straż pożarna poprzez sygnały alarmowe informuje mieszkańców o zbliżającym się lub trwającym niebezpieczeństwie. Warto pamiętać nie tylko o tym, jaki numer ma straż pożarna, ale także o tym, że rodzaj sygnałów dźwiękowych i ich długość mogą różnić się od siebie w zależności od ustaleń danej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej lub Państwowej Straży Pożarnej.

Sygnały straży pożarnej co oznaczają?

Jedno jest pewne. Na syreny alarmowe straży pożarnej zawsze należy reagować. Znanym i powszechnie rozpoznawanym sygnałem alarmowym, jaki towarzyszy przejeżdżającemu przez miasto do akcji ratunkowej pojazdowi straży pożarnej jest przeciągły dźwięk alarmowy. Syrena informuje również pozostałych kierowców poruszających się na drodze o konieczności ustąpienia miejsca pojazdowi uprzywilejowanemu poprzez utworzenie tzw. korytarza życia.

Kiedy mogą wyć syreny straży pożarnej?

Szukając informacji o tym, kiedy mogą wyć syreny straży pożarnej, poza wspomnianymi wyżej okolicznościami, możemy dowiedzieć się, że uruchomione przez straż pożarną, jak również przez inne jednostki struktur zarządzania kryzysowego sygnały dźwiękowe mogą informować o:

  • ataku terrorystycznym,
  • nalocie bombowym,
  • skażeniu terenu,
  • klęsce żywiołowej.

Co oznaczają 3 sygnały straży pożarnej? 

Zastanawiając się nad tematem, czym jest syrena straży pożarnej, co oznacza możemy znaleźć informacje na temat różnych dźwięków i ich znaczeniu. Zazwyczaj 3 kilkusekundowe sygnały straży pożarnej sygnalizują alarm bojowy. Oznacza on, że strażacy najprawdopodobniej wyruszają na akcję. 

Co oznaczają 3 długie sygnały straży pożarnej? 

O ile kilkusekundowe sygnały dźwiękowe brzmiące w ciągu trzech minut zwiastują specjalny alarm bojowy, o tyle sygnał trwający nieprzerwanie trzy minuty oznacza jego koniec. Syrenom alarmowym towarzyszą wówczas komunikaty ostrzegawcze powtarzane w środkach masowego przekazu informujące o rodzaju alarmu, przyczynie i obszarze, jakiego dotyczy.  Poza komunikatem głosowym i sygnałem dźwiękowym bardzo często pojawia się również sygnał wizualny w postaci żółtego trójkąta.

Z kolei 3 długie sygnały straży pożarnej informują o gotowości bojowej zastępów straży pożarnej wyruszających do akcji ratowniczej.

Pamiętaj

Jeżeli w okolicy słychać dźwięki syreny alarmowej straży pożarnej możesz być pewien, że pod numer straży pożarnej 998 lub numer alarmowy 112 wpłynęło zgłoszenie dotyczące nie tylko pożaru, zdarzeń drogowych, ale również sytuacji medycznych zagrażających zdrowiu i życiu mieszkańców. Jeśli właśnie poruszasz się pojazdem, pamiętaj, by ustąpić miejsca pojazdom uprzywilejowanym i utworzyć tzw. korytarz życia.

Sygnały straży pożarnej – jakie są i co oznaczają?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry